Mediacje mogą być szybszym i mniej kosztownym sposobem rozwiązywania sporów. Jeżeli szukasz rozwiązania, które pozwoli uniknąć długich i kosztownych procesów sądowych, mediacja może okazać się świetnym wyjściem. Dzięki niej możesz w szybszy i mniej stresujący sposób dojść do porozumienia z drugą stroną konfliktu. Kancelaria Adwokacka TOKLES oferuje wsparcie doświadczonej Pani Adwokat, specjalizującej się w mediacjach, która przeprowadzi Cię przez cały proces dbając o komfort i bezpieczeństwo prawne.
Czym jest mediacja?
Mediacja stanowi znakomitą alternatywę dla procesu sądowego. Pomaga rozwiązywać konflikty z pomocą neutralnej, przeszkolonej osoby – mediatora. W przeciwieństwie do sędziego mediator nie wydaje wyroku, lecz wspiera strony w wypracowaniu rozwiązania odpowiadającego obydwu stronom. Mediacja jest bardziej elastyczną, mniej formalną i mniej stresującą metodą niż proces sądowy. Dodatkowym atutem mediacji jest fakt, iż strony mają pełną kontrolę nad rezultatem rozmów.
Mediacja skierowana jest do osób, które chcą rozwiązać konflikt w sposób polubowny.
Jakie sprawy można rozwiązać przez mediację?
Mediacja może być stosowana w szerokim zakresie spraw, przykładowo:
- Sprawy rodzinne
- Rozwody, kontakty z dziećmi, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi, alimenty,
- Konflikty między członkami rodziny np. w sprawach spadkowych.
- Spory majątkowe i dot. nieruchomości
- Podział nieruchomości, sporne granice działek,
- Konflikty dotyczące hałasu, użytkowania wspólnych terenów.
- Konflikty pracownicze
- Spory o dyskryminację, warunki zatrudnienia, odszkodowania.
- Kwestie związane z zakończeniem stosunku pracy, wypowiedzeniem oraz dot. świadectwa pracy.
- Spory biznesowe/gospodarcze
- Konflikty związane z realizacją umów, spory między wspólnikami.
Jak przebiega proces mediacji?
Pierwszy kontakt – ustalenie terminu
Mediator rozpoczyna proces od kontaktu ze stronami, aby wspólnie ustalić dogodny termin spotkania. Spotkanie to ma na celu wprowadzenie w proces mediacji oraz zapewnienie obu stronom komfortowych warunków rozmów.
Wyjaśnienie zasad mediacji
Na początku spotkania mediator przedstawia zasady mediacji i szczegółowo opisuje w jaki sposób będzie przebiegać cały proces. Mediator upewnia się, czy obie strony zgadzają się na udział w mediacji.
Rozmowa stron
Mediacja polega na rozmowie stron w obecności mediatora, który pełni rolę wspierającą i pomaga w efektywnej komunikacji. W razie potrzeby mediator może przeprowadzać także indywidualne spotkania z każdą ze stron, jeśli wymaga tego charakter sprawy lub szczególna wrażliwość omawianych kwestii.
Należy podkreślić, że w dowolnym momencie procesu każda ze stron może zrezygnować z mediacji, co podkreśla jej dobrowolny charakter. Uczestnictwo jest w pełni zależne od woli stron. Cały proces mediacji jest objęty ścisłą poufnością. Żadne informacje z mediacji, w tym treść rozmów i zajmowane stanowiska, nie mogą być wykorzystane jako dowody w dalszym postępowaniu sądowym. Poufność ta daje uczestnikom poczucie bezpieczeństwa pozwalając na swobodną wymianę opinii i argumentów. Mediator zobowiązany jest do pełnej neutralności. Nie może przekazywać informacji z mediacji osobom trzecim ani występować jako świadek w sprawie.
W jaki sposób może zakończyć się mediacja?
Mediacja może zakończyć się na kilka sposobów. Jeśli mediacja okaże się bezskuteczna i strony nie będą w stanie wypracować wspólnego rozwiązania, proces uznaje się za niepowodzenie. W takim przypadku sprawa będzie musiała być kontynuowana w tradycyjnym postępowaniu sądowym. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz dłuższym czasem trwania procesu.
Jeśli jednak mediacja zakończy się sukcesem, strony mogą podpisać wspólnie wypracowaną ugodę, która formalnie kończy postępowanie mediacyjne. Ugoda jest dokumentem, w którym obie strony zgadzają się na ustalone warunki. Mediator wręcza stronom odpis protokołu i podpisanej ugody, a następnie przekazuje je do sądu. W przypadku zawarcia ugody sąd zatwierdza ją, nadając jej moc prawną ugody zawartej przed sądem. Tak zatwierdzona ugoda kończy postępowanie, a strony nie muszą już kontynuować sprawy w sądzie. Jeżeli sąd uzna, że ugoda jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia prawa lub zawiera sprzeczności, może ją odrzucić.
Warto zaznaczyć, że po zatwierdzeniu ugody przez sąd i nadaniu jej klauzuli wykonalności staje się ona tytułem wykonawczym. Oznacza to, że jeśli jedna ze stron nie wywiąże się z jej postanowień możliwe jest skierowanie jej wykonania do egzekucji komorniczej. Dodatkowo, wszczęcie postępowania mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia roszczeń, co stanowi istotną korzyść dla stron, które obawiają się, że ich roszczenia mogą się przedawnić.
W przypadku, gdy mediacja nie doprowadzi do zawarcia ugody, strony mają możliwość dochodzenia swoich praw w tradycyjnym postępowaniu sądowym. W sprawach o rozwód lub separację mediacja nie kończy postępowania, ale może pomóc w ustaleniu warunków dotyczących podziału majątku, opieki nad dziećmi czy alimentów. Aby ustalenia dokonane w trakcie mediacji były prawomocne, konieczne jest ich potwierdzenie przez sąd w formie postanowienia lub wyroku.
Zalety mediacji:
- Oszczędność czasu – mediacja zazwyczaj obejmuje kilka spotkań, podczas gdy proces sądowy może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami,
- Niższe koszty – koszty mediacji są często niższe niż wydatki związane z postępowaniem sądowym,
- Prywatność i dyskrecja – mediacja odbywa się bez udziału publiczności, co pozwala uniknąć upublicznienia szczegółów sprawy,
- Kontrola nad decyzją – w mediacji strony same decydują o jej rezultacie.
Ile kosztuje mediacja?
Koszt mediacji uzależniony jest od liczby spotkań, specyfiki sprawy oraz stopnia złożoności konfliktu.
Czy mediacja się opłaca?
Tak! Mediacja pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czas, ponieważ większość spraw mediacyjnych można zamknąć w ciągu kilku spotkań. Oprócz oszczędności finansowych mediacja pomaga ograniczyć stres oraz napięcia, oferując bardziej komfortowe rozwiązanie niż tradycyjny proces sądowy.
Zaznaczamy, że powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, nie stanowi porady prawnej ani opinii prawnej w konkretnej sprawie.
Kancelaria Adwokacka TOKLES oferuje wsparcie adw. Lucyny Różyckiej-Zimniak wpisanej na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie oraz na listę mediatorów Centrum Mediacyjnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie. Pani Mecenas posiada doświadczenie zarówno prawnicze, jak i mediacyjne. Dzięki temu zostanie zapewnione Państwu pełne zrozumienie stanu faktycznego oraz prawnego, profesjonalizm oraz bezpieczeństwo, które są kluczowe w prowadzeniu skutecznych rozmów. Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 782 472 482, za pośrednictwem e-mail: kancelaria@tokles.pl lub umów się na konsultację korzystając z formularza kontaktowego, dostępnego na stronie.